Fotograf Jan Wiliam Drnek
Loading...
Detifoss, Island - fotoexpedice 2011, foto: Jan William Drnek

Island - fotoexpedice 2011 - kreativní krajinářská fotografie a video


Termín: 26.7. - 8.8.2011

Počet účastníků: maximálně 12 účastníků a 2 lektoři

Tématika: krajinářská fotografie – vodopády, skalní útvary, ledovce, jezera, lávová pole, sopky, pobřeží a moře, zvířata – ptáci

Island, ostrov ledu a ohně. Místo, které by měl každý fotograf alespoň jednou za život navštívit. Bizarní krajina daná jeho polohou a vulkanickým původem bude jen těžko hledat konkurenci. Na naší planetě je velmi málo míst, kde můžeme vedle sebe pozorovat splazy ledovců, klesajících do údolí společně s lávovými poli, ze kterých stále stoupá dým, modré, ledově chladné řeky, lámající se do mohutných vodopádů, v sousedství vroucích termálních pramenů.

Více než kdekoli jinde se zde přiblížíte prapůvodním silám přírody. Islandská krajina je drsná a počasí značně proměnlivé. Ostrov má tolik tváří, kolikrát se tu za den změní počasí. A to se zde mění opravdu často. Bílé ledovce, popelavá lávová pole, bizarní čedičové skalní útvary, sytě zelené pastviny v údolích, žluté kužele dýmajících fumarol, pestrobarevné duhy nad hřmícími vodopády nebo červené zobáky roztomilých papuchalků. Zkrátka fotografický ráj.

Gulfoss, Island - fotoexpedice 2011, foto: Jan William Drnek Haukadalur gejzír Stokkur, Island - fotoexpedice 2011, foto: Jan William Drnek Jižní fjordy, Island - fotoexpedice 2011, foto: Jan William Drnek Skogafoss, Island - fotoexpedice 2011, foto: Jan William Drnek Svartifoss, Island - fotoexpedice 2011, foto: Jan William Drnek Jokulsarlon, Island - fotoexpedice 2011, foto: Jan William Drnek Leirhnjukur, Island - fotoexpedice 2011, foto: Jan William Drnek Leirhnjukur, Island - fotoexpedice 2011, foto: Jan William Drnek Leirhnjukur, Island - fotoexpedice 2011, foto: Jan William Drnek Leirhnjukur, Island - fotoexpedice 2011, foto: Jan William Drnek Papuchalk severní, Island - fotoexpedice 2011, foto: Jan William Drnek Skansen Glaumbaer, Island - fotoexpedice 2011, foto: Jan William DrnekIsland - fotoexpedice 2011, mapa

Itinerář cesty

1. den

Ráno odlet z Prahy, pravděpodobně přes Kodaň, bude upřesněno. Po příletu do Keflavíku, kolem 15.30 hod., se nejprve ubytujeme v hotelbusu. První hodiny na Islandu strávíme u vodopádu Seljalandsfoss. Díky skalnímu převisu uvidíme vodopád netradičně i ze zadní strany. Poté se přesuneme do blízkosti vodopádu Skógafoss, kde v kempu přenocujeme.

2. den

Ráno se vydáme fotografovat vodopád Skógafoss. Jeho zvláštní poloha v naprosté rovině a kamenité koryto řeky vás jistě inspirují k zajímavým kompozicím. Dále se přesuneme na mys Dyrholaey, nejjižnější místo Islandu, kde na nás čekají kromě krásných skalních scenerií také kolonie papuchalků. Den zakončíme v kempu v NP Skaftafell, kde se ještě vpodvečer vydáme fotit čelo ledovce Skaftafellsjokul.

3. den

Dopoledne podnikneme kratší trek k velmi fotogenickému čedičovému vodopádu Svartifoss. V případě dobrého počasí a zájmu můžeme odpoledne vyrazit na kratší výlet na ledovec (fakultativně, poplatek není zahrnutý v ceně) nebo se věnovat sceneriím a panoramatům. Noc strávíme opět v kempu NP Skaftafell.

4. den

Ráno nás čeká jedno z nejatraktivnějších míst Islandu – ledovcová laguna Jokulsárlon. Laguna je vlastně fjord, do kterého stéká jeden z  jazyků třetího největšího ledovce na světě, Vatnajokullu. Měří 8400 kilometrů čtverečních, místy dosahuje tloušťky až 1000 metrů. Magické bílé ticho ledovce ruší jen takzvané telení – odlamování ker padajících do vln jezera. Různě velké, neuvěřitelně tvarované kusy ledu v modré, bílé a černé barvě plují po tyrkysové laguně a spolu se světlem, mraky a sluncem vytvářejí neopakovatelnou atmosféru. Tanec křišťálových ledových ker a jejich pouť na černou pláž blízkého oceánu, vstříc posledním minutám jejich tisíciletého života, budeme pozorovat a fotografovat jak ze břehu, tak z paluby speciálního obojživelného vozidla. Při troše štěstí uvidíme i dovádějící tuleně. Poté se vydáme na východ ostrova. Zastavíme se u skalního vodopádu Hengifoss. Noc strávíme ve městě Egilsstadir, kde navštívíme také místní bazén, samozřejmě v islandském stylu – venkovní a termální.

5. den

Nejprve se vydáme k nejmohutnějšímu evropskému vodopádu Dettifoss a jeho menšímu bratříčkovi, vodopádu Selfoss. Odpoledne se přesuneme do oblasti sopky Krafla. Nezapomenutelným zážitkem jsou lávová pole Leirhnjúkur. V islandském létě vydrží slunce dřímat za obzorem pouhé dvě hodiny, asi od půlnoci do dvou, ale úplná tma prakticky nenastane. Naopak, světlo je zvláštně měkké a noční fotografie mají svůj půvab. Kouzelnou bílou noc uprostřed lávových polí pod Kraflou si můžeme vychutnat do sytosti. Díky hotelbusu budeme nocovat v bezprostřední blízkosti. Fotit můžeme prakticky celou noc. Na mnoha místech se kouří ze skal a je cítit zápach zkažených vajec. To je sirovodík, hádvěes, smrdí jako pes, jak jsme říkávali ve škole. Zápach jde ale brzy stranou a nad teplými čmoudíky si můžeme nahřát zkřehlé ruce. V noci je docela chladno a k ránu nám pod nohama křupe jinovatka a led. Hned vedle rostou květiny. V noci vypadá krajina jako Mordor z Pána prstenů – černá láva, bahenní sopky. Zážitek, na který se nezapomíná.

6. den

Tento den bude ve znamení jezera Mývatn a jeho okolí Nejprve navštívíme Námafjall, duhovou horu, a hned v sousedství ďáblovu kuchyni – Hverir. Skvělé místo pro fotografování, kde nažloutlý povrch Námafjallu ostře kontrastuje s okolní krajinou plnou kotlů a kotlíků s bublajícím bahnem. Několik přírodních „papiňáků“ vypouští sloupce páry a tváří se, jako by měly co chvíli vybouchnout. S horkou půdou pod nohama a zahalení párou si můžeme připadat jako před bránou pekelnou. Odpoledne strávíme u jezera Mývatn a v okolí pseudokráterů ve Skútustadiru. Kouzelné scenerie a fantastické vulkanické formace jsou působivé hlavně při západu slunce. Nocovat budeme v městečku Reykjahlíd.

7. den

Dnes opustíme zázemí hotelbusu a podnikneme celodenní výlet do oblasti stratovulkánu Askja, který leží v samém středu islandské vysočiny. Oblast kolem sopky je přístupná pouze off-roady a jen několik měsíců v roce. Budeme si připadat jako kosmonauti na Měsíci. Oblast byla totiž využívána při přípravě kosmonautů během tréninku programu Apollo. Kaldera sopky Askja nám poskytne nejen bezpočet zajímavých kompozic, ale také koupání v termálním jezírku. Takže plavky s sebou! Nocovat budeme opět v městečku Reykjahlíd.

8. den

Dopoledne nás čeká jeden z nejobdivovanějších vodopádů na Islandu, Godafoss neboli Vodopád bohů. Kvůli jeho tvaru se mu přezdívá Malá Niagara. Krátce se zastavíme v „hlavním městě“ islandského severu, Acureyri. Přestože leží asi 100 kilometrů jižně od polárního kruhu, je to jedno z nejteplejších míst na Islandu. Letní teploty kolem 20 stupňů tady nejsou výjimkou. Nachází se zde nejsevernější botanická zahrada světa. Další zastávka bude neméně zajímavá: malebný skanzen Glaumbaer, stará drnová usedlost, jedna z nejzajímavějších ukázek tradičních islandských staveb a dřívějšího způsobu života. Vpodvečer nás čeká přesun do oblasti západních fjordů a přenocování v městečku Skjoldur.

9. den

Poloostrov Snaefellsnes, vodopád Kirkjufelfoss, focení drsného skalnatého pobřeží s řadou bizarních skal a kamenných útvarů nám zabere celý den. Objedeme celý poloostrov Snaefellsnes. Na noc se přesuneme k městečku Borgarnes.

10. den

Dopoledne se přesuneme do velmi atraktivní oblasti Islandu nedaleko hlavního města Reykjavíku, do oblasti gejzírů v lokalitě Haukadalur. Gejzíry jsou důkazem, že islandská země nikdy nespí. Velký gejzír (Stori Geysir), který dal světu název pro vodu tryskající vzhůru, v dobách své slávy chrlil vodu do výšky 70 metrů. Minulý čas je na místě. Lidé do něj tak dlouho házeli kamení v domnění, že jeho činnost povzbudí, až ho koncem dvacátého století umlčeli. Dnešní největší atrakcí v této zajímavé lokalitě je jeho menší soused Stokkur – Máselnice. Ejakuluje (to je fakt terminus technicus, nebo básnická licence? :-)) každých 8 minut do výšky asi 20 metrů, někdy i dvakrát za sebou. Chování gejzíru lze po krátkém pozorování docela dobře odhadnout, což je pro pořízení pěkných fotografií nezbytné. Nejprve se voda zpění, pak pozvedne do úžasné bubliny a pak následuje hlavní vyvrcholení. Mohutný proud se vzepne do výšky, aby vzápětí pleskl o zem a zmizel v jejích útrobách. Však uvidíte sami. Úchvatné přírodní divadlo, od kterého člověk těžko odchází. Další fotografickou zastávkou je „Zlatý vodopád“ Gulfoss, nacházející se na středním toku ledovcové řeky Hvítá, pro mnohé nejkrásnější na ostrově. Dvoustupňový, mohutný, krásně načechraný, za slunečného počasí překlenutý duhou. Dále budeme pokračovat směrem do vnitrozemí do oblasti Duhových hor, Landmannalaugaru. Cestou se zastavíme u jezera Ljotipollur, na místě, kde se červené skály zrcadlí v křišťálové vodě. Přenocujeme v hotelbusu u brodu řeky Tungnaá, v těsné blízkosti kempu, přímo v náruči Duhových hor.

11. den

Hned ráno vyrazíme pěšky do oblasti Landmannalaugaru, která je bezesporu jednou z nejfotogeničtějších na Islandu. Obklopí nás barevné rhiolitové hory, v jejichž paleta se může pochlubit širokým spektrem, včetně růžové, hnědé, zelené, žluté, modré, fialové, černé a bílé, rozsáhlá lávová pole a neobvyklé geologické útvary. Toto místo si rozhodně zaslouží naši celodenní pozornost. Pokud bude přát počasí, bylo by vhodné využít náš rezervní den právě zde. Přenocujeme na stejném místě, u brodu řeky.

12. den

Odjezd po snídani, při dobré viditelnosti pořídíme snímky legendární sopky Hekly a budeme pokračovat směrem k Modré laguně, kde nás čeká koupání a příjemná relaxace. Z dálky se zdá, že přijíždíme k továrně. Ale nenechme se mýlit. Modrá laguna v Grindavíku má stabilních 37 stupňů Celsia a v místech vývěru horkých pramenů i víc. Je odtokem místní hydroelektrárny. Po cestě do laguny prochází voda pod horkou lávou, která ji znovu ohřívá. Akvamarínovou barvu způsobuje zvláštní řasa, která v kombinaci s křemičitým bahnem propůjčuje vodě podobné léčivé účinky jako má voda Mrtvého moře. Z několika dřevěných nádrží si můžete nabrat bílé bahýnko a naplácat si ho, kam je libo. S touhle parádou pak můžete relaxovat v podvodním sezení, očerstvit se u bazénového baru nebo pomalu plavat, zahalení mlhou a kouřem z malého gejzíru.
V podvečer opustíme Modrou lagunu a na přenocování se přemístíme na pobřeží západně od Keflavíku. Večer si ještě stihneme zvěčnit maják Gardur.

13. den

Rezervní den, který můžeme smysluplně využít na fotografování a filmování podle počasí a momentálních podmínek.

14. den

Po snídani možnost fotografování pobřeží a majáku, odjezd na letiště v Keflavíku a ve 13.15 místního času odlet přes Kodaň do Prahy.

Poznámka: Počasí na Islandu je obecně poměrně nestálé a nedá se samozřejmě ovlivnit. Případné operativní změny programu v souvislosti například s nepříznivým počasím, zásahem vyšší moci, nesjízdností silnic apod. jsou vyhrazeny a budou vždy krajním opatřením. Vzhledem k naší mobilitě díky hotelbusu nenaruší fotografické poslání expedice. Zkušení lektoři najdou za každé situace optimální řešení k vaší spokojenosti.

Cena zahrnuje: výuku poskytovanou lektory, dopravu hotelbusem, ubytování v hotelbusu, stravu v hotelbuse ve formě plné penze bez nápojů, letenky, služby technického doprovodu, pojištění CK proti úpadku, popsané fakultativní výlety

Cena nezahrnuje: nápoje kromě čaje k snídani, vstupné do Modré laguny a bazénů, případně do objektů a míst, které nejsou uvedeny v programu

Cena: 89 000 Kč - OBJEDNAT

Jokulsarlon, Island - fotoexpedice 2011, foto: Jan William Drnek Leirhnjukur, Island - fotoexpedice 2011, foto: Jan William Drnek

Koncepce expedice je na míru ušitá potřebám fotografů. Program sestavili zkušení lektoři, kteří veškerá místa procestovali a vědí, co která lokace nabízí a vyžaduje. Během cesty objedeme celý Island a zamíříme i do jeho divokého a liduprázdného středu. Do programu jsme vložili jeden volný den, který můžeme kdykoli smysluplně využít na fotografování a filmování. Důvodem je velmi proměnlivé islandské počasí. Proto když budeme cítit potřebu na nějakém místě setrvat déle, například kvůli světelným podmínkám, tento volný den nám to umožní. Tak mimořádnou flexibilitu si můžeme dovolit díky hotelbusu, speciálnímu expedičnímu vozidlu cestovní kanceláře Pangeo tours, které se během expedice stane doslova naším druhým domovem. Cestování hotelbusem je velice pohodlné a má řadu výhod (podrobné informace na www.pangeotours.com). Pro fotografy je snad nejdůležitější, že můžeme trávit maximum času na fotograficky atraktivních místech ve správný čas, nejsme nuceni vpodvečer spěchat do hotelů, které jsou většinou pouze ve městech, ale naopak můžeme co nejčastěji nocovat v bezprostřední blízkosti obrazově zajímavých objektů. Ušetříme i spoustu otravného balení a vybalování věcí. V kombinaci s velmi dlouhým islandským letním dnem, kdy slunce zapadá jen asi na dvě hodiny, máme k dispozici opravdu pořádnou porci času na pořízení dokonalých snímků. Další velkou výhodou je stravování. V hotelbusu je zajištěno formou plné penze, která je zahrnuta v ceně zájezdu. V hotelbusu lze také koupit nápoje za české koruny. Dostatek elektrické energie pro baterie fotoaparátů a notebooků zajistí za jízdy transformátor uvnitř hotelbusu a přes noc elektrické zásuvky v kempech. Zájezd tedy není turistická záležitost, ale vyloženě fotografická akce. Během celého pobytu vám budou k dispozici lektoři, kteří budou připravení poradit či zodpovědět všechny otázky jak během fotografování, tak večer při společných sezeních. Večery budou věnované hlavně postprodukci fotografií a videí v počítači, která je dnes stejně důležitá jako správná kompozice či expozice.

Leirhnjukur, Island - fotoexpedice 2011, foto: Jan William Drnek Leirhnjukur, Island - fotoexpedice 2011, foto: Jan William Drnek

Island je krásný, ale i drsný, a počasí značně proměnlivé. Pravděpodobně zažijeme situace, kdy nám bude příjemně jen v tričku, ale když se obloha zatáhne a přižene se ostrý mořský vítr, kvalitní outdoorová bunda a trekové boty přijdou víc než vhod. Rozhodně nezapomeňte na teplou čepici. Díky všudypřítomným termálním pramenům budeme mít příležitost se i vykoupat, takže rozhodně přibalte plavky. Z fotografického vybavení užijeme všechny prostředky, které vyžaduje krajinářská fotografie a video. Kromě běžné sady objektivů rozhodně vezměte i přechodové a polarizační filtry a nezapomeňte fotografický nebo kamerový stativ. Za snímky budeme často vyrážet do volného terénu, proto vřele doporučujeme kvalitní nepromokavý batoh na výbavu. Na spaní v hotelbusu si vezměte spací pytel, prostěradlo a případně malý polštářek.

Na značce ani ceně vašeho fotografického vybavení nezáleží. Důležitá je chuť fotografovat nebo filmovat a něco nového se naučit. Naši lektoři vám budou k dispozici a pomohou vám získat řadu poznatků a zkušeností, jak se v daném oboru zdokonalit. Nejedná se tedy o poznávací či pobytový zájezd. Cílem expedice je zejména nerušená individuální fotografická práce členů expedice s plnou podporou lektorů, spojená i s příjemnou tvůrčí atmosférou lidí podobných zájmů.

Svartifoss, Island - fotoexpedice 2011, foto: Jan William Drnek

Fotografie:

 • základy krajinářské fotografie – exponometrie a kompozice
 • fotografování za různých světelných podmínek – zonální systém a postprodukční korekce
 • práce s bílým bodem s ohledem na postprodukční zpracování
 • pokročilé techniky fotografování velkoplošných panoramat a HDR fotografie
 • základy správy barev
 • základní a pokročilé techniky editace a retuše

Video:

 • základy filmového myšlení aneb film není fotografie
 • základy střihové skladby
 • zvládnutí technických parametrů digitálního videa (komprese, kodeky, rozlišení...)
 • speciální techniky snímání
  - slow-motion
  - timelapse
 • postprodukce videa
  - střih pomocí nelineárních střihových programů (FCP, Adobe Premiere)
  - color grading

Jan William Drnek – fotograf

Jan William Drnek

Výrazná a svým pojetím fotografie ojedinělá postava profesionální fotografie. Vystudoval kybernetiku na ČVUT v Praze, založil úspěšnou firmu v oblasti singmakingu. Potřeba kvalitních snímků ho přivedla zpět k celoživotnímu koníčku – fotografování. Od mládí měl velmi blízko k technice. Zároveň je nenapravitelný perfekcionista. Ve chvíli, kdy se tyto dvě vlastnosti setkají při tvorbě fotografií, vznikají ojedinělé obrazy, které kromě silné atmosféry vynikají především precizní technickou kvalitou a velkoformátovým zpracováním. JWD nic neponechává náhodě. Jako jeden z mála fotografů zvládá všechny fáze výroby fotografie sám – od snímání, digitální postprodukce, přes tisk až po adjustaci. Během svého působení na poli signmakingu se stal předním odborníkem na digitální tisk a color managment, kterého si zvou do vývojových laboratoří takové společnosti, jako je například HP. Přitom není suchopárný vědátor, ale člověk, který dokáže své zkušenosti a vědomosti předat jednoduchou a pochopitelnou formou, jak se již mohly přesvědčit desítky posluchačů jeho úspěšných školení a přednášek o digitálním tisku a color managmentu. Jeho velkou zálibou je cestování, takže mezi jeho snímky dominují fotografie krajiny a lidí z celého světa.

V roce 2007 projel 20 000 kilometrů Jižní Amerikou za 60 dní a v roce 2008 procestoval napříč Jižní Afriku. Z fotografií z těchto cest sestavil úspěšnou výstavu WILDa AFRICA WILDa AMERICA, která byla ke zhlédnutí v roce 2009 v prostorách Novoměstské radnice v Praze a nabídla ojedinělý pohled na tyto dva exotické kontinenty. Její fragmenty brázdí české výstavní prostory dodnes. JWD publikuje fotografie v nejrůznějších fotografických a cestovatelských médiích a knihách. Loni se stal nejprodávanějším autorem v rámci dobročinné aukce Leontýnka, což jen potvrzuje vysokou kvalitu jeho snímků.

V létě 2010 vystavoval sérii velkoformátových fotografií pod názvem Talking Glass v New Yorku, v rámci stejnojmenného projektu s architektem Bořkem Šípkem a Ondřejem Smeykalem, českým hráčem na australský domorodý nástroj didgeridoo.

Reference: www.jwd.cz


Jan Drnek – kameraman

Jan Drnek

Mladá progresivní krev, která se nebojí experimentovat se všemi digitálními formáty, které dnešní trh nabízí. Vystudoval Filmovou akademii Miroslava Ondříčka v Písku, obor kamera. Zde pracoval na řadě filmů, které sbíraly ceny na filmových festivalech. Dokumentární snímek Adam byl jako první český studentský dokument vybrán na festival o lidských právech Jeden svět. Má bohaté zkušenosti se všemi formáty moderního videa, od komerčních nízkorozpočtových technologií až po profesionální zařízení určené pro produkci celovečerních filmů. Pracuje jako kameraman na volné noze a v jeho tvorbě najdeme širokou paletu témat od reklamních videí, přes dokumentární tvorbu, až po hraný film. Dlouhodobě spolupracuje s cestovní kanceláří Pangeo tours, pro kterou zpracovává promo videa z jejích zájezdů (ke shlédnutí na www.pangeotours.com). V současné době pracuje na novém dokumentárním seriálu pro TV Nova či filmovém zpracování povídek Karla Čapka pro Českou televizi.

Reference: www.provision.cz


Island - 7 dní & 7 nocí

V případě potíží s přehráváním videa si můžete stáhnout do svého počítače zde: flv, wmv